Air Pressure Control Trainer
Providing you the best range of control system lab trainer kit, air pressure control trainer and water pressure control trainer with effective & timely delivery.
Control System Lab Trainer Kit
Product Price: Rs 6,45,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Trainer Type | Analog Control |
| Control Mode | P |
| Plant Type | DC Motor |
| Accuracy | High |
| Input Signal | Step |
| Power Supply | 24 V DC |
| Brand | SAP |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Process Control Trainers
Being the trusted manufacturer and supplier of a wide range of educational trainer, we are here once again propounding Control Engineering Trainer. These products are fabricated from quality materials procured from reliable vendors. All these equipments are technically checked for flawless working. Thus, with the persistent support of our professional team, we are able to engage in offering all the valuable products.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Air Pressure Control Trainer
Product Price: Rs 1,55,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Subject Area | Control Systems |
| Kit Level | Engineering Level |
| Trainer Format | PC Based |
| Number Of Experiments | 1 |
| Power Supply | 230 V AC |
| Display Type | Digital Meter |
| Brand | SAP |
| Usage | Industrial |
| Accessories Included | User Manual |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequancy | 50Hz |
| Voltage | 230V |
| Power Source | Electric |
Features:-
- Feedback control
- P, P+I, P+I+D controller action
- Sturdy design
- SCADA software
- User friendly
- Leak proof safety measures
- Increased electrical safety
- Avail with training manuals and mimic charts
- Inbuilt safety measures
- M.S powder coated cubical plant
- System frame with caster wheel arrangement
- System Dimensions : 4.5 Ft. X 1.5 Ft. X 4.5 Ft. (H)
- Working Pressure : 7-8 Kg/cm3
- Air Compressor Motor : 1 H.P
- Study of SCADA Application software
- Study of single loop PID control
- Operation and calibration of transmitters, converters and valve
- Programming and operation of PID controller
- Study of stability of single loop pressure control system
- Configuration of microcontroller based controller
- Demonstrate proportional control of pressure
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Water Pressure Control Trainer
Product Price: Rs 1,65,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Control Parameter | Pressure |
| Control Type | PID |
| Controller Type | PID Controller |
| Process Medium | Water |
| Sensor Type | Pressure Transmitter |
| Display Type | Analog |
| Brand | Sap Engineers |
| Usage | Industrial, Laboratory |
| Power Supply | 230 V AC |
| Panel Mounting | Floor Mounted |
| Data Interface | Ethernet |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequancy | 50Hz |
| Power Source | 230V |
Features:-
- Feedback pressure control
- P, P+I, P+I+D controller action
- Inbuilt safety measures
- SCADA software
- Powerful design
- User friendly
- Increased electrical safety
- Leak proof safety measures
- Avail with training manuals and mimic charts
- M.S powder coated cubical plant
- System frame with caster wheel arrangement
- System Dimensions : 4.5 Ft. (L) x 1.5 Ft. (W) x 4.5 Ft. (H)
- Clean, Dry & Dust Free Compressed Air Supply : 2.1 Kg/cm3
- Air Compressor Motor : 2 H.P
- Demonstrate the effect of integral control
- Study of SCADA Application software
- Demonstrate proportional control pressure
- Study of single loop PID control
- Operation and calibration of transmitter, converters and valve
- Programming and operation of PID controller
- Study of stability of single loop pressure control system
- Demonstrate proportional control of pressure
- Study of stability of single loop pressure control system
- Configuration of microcontroller based controller
Yes! I am InterestedRequest A Callback