Electro Pneumatic Trainer
Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer advanced customized electro hydraulic trainer, advanced electro pneumatic trainer and electro pneumatic trainer.
Advanced Customized Electro Hydraulic Trainer
Product Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Circuit Type | Advanced Hydraulics |
| Pump Type | Gear Pump |
| Max Pressure | 50 bar |
| Phase | Single |
| Model Number | SAP-38D |
| Power Source | Electric Motor |
| Motor Power | 1 HP |
| Reservoir Capacity | 20 L |
| Model | Training Kit |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounted On | MS Trolley |
| Application | Diploma Lab, Engineering Lab |
| Frequency | 50 Hz |
| Control Type | Solenoid Valve |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Sap Engineers |
Features
- Robust construction
- Inbuilt safety measures
- Avoid improper usage
- User friendly
- Simple operation
- Leak proof safety measures
- Ergonomic design
- System frame with caster wheel arrangements
- Available with training manuals and operation chart
- M.S. powder coated cubical plant
- Modular & upgradable
Applications
- Design & function of Electro Hydraulic controls
- Empower students to design their own circuits
- Study of pressure & direction control
- Study of sequencing operation of two cylinders
- Study of electro-hydraulic control
- Study of hydraulic accumulator
- Study of hydraulic motor
- Study of cylinder control
- Study of power pack control characteristics
- Study of flow control
- Study of hydraulic valves
System design
- Available with optional component
- Hydraulic accumulator and solenoid valves 4/3, 4/2 way
- QRC Coupling available
- Double acting cylinder: bore diameter-40 mm, stroke length: 75/100 mm
- Single acting cylinder: bore diameter-40 mm, stroke length: 75/100 mm
- Wall mounting assemblies
- Engrossed with manifold
- Oil hydraulic power pack
- Proximity type sensor/ Limit switches
- Hydraulic motor
Specifications
- System dimensions : 4 Ft. (L) X 2.5 Ft. ((W) X 6.5 Ft (H)
- Electric supply : Single phase 230 V AC / Three-phase 415 V AC, 50Hz
- Capacity : 0.075 Ltrs
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Advanced Electro Pneumatic Trainer
Product Price: Rs 1,65,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Trainer Level | Advanced |
| Board Type | Panel Type |
| No Of Experiments | Up to 15 |
| Includes Compressor | Yes |
| Suitable For | Industry, Engineering |
| Control Type | Electro Pneumatic |
| Usage/Application | Laboratory |
| Voltage | 230V |
| Power Supply | 230 V AC |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Color | Blue |
| Brand | SAP |
| Country of Origin | Made in India |
Applications:-
- Design & function of Electro Hydraulic controls
- Empower students to design their own circuits
- Study of pressure & direction control
- Study of sequencing operation of two cylinders
- Study of electro-hydraulic control
- Study of hydraulic accumulator
- Study of hydraulic motor
- Study of cylinder control
- Study of power pack control characteristics
- Study of flow control
- Study of hydraulic valves
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Electro Pneumatic Trainer
Product Price: Rs 1,15,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Trainer Level | Electro Pneumatic |
| Board Type | Trolley Mounted |
| No Of Experiments | Up to 15 |
| Includes Compressor | Yes |
| Suitable For | Polytechnic, Engineering, ITI |
| Control Type | Electro Pneumatic |
| Usage | Study of pneumatic actuator |
| Model | SAP-20 |
| Brand | Sap Engineers |
| Voltage | 230 V |
| Power Supply | 230 V AC |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
The basic principle of Electro Pneumatic Trainer is to study about pneumatic control used in various industrial applications. With the help of this system, a user can give details about the components of pneumatic control systems. Our team has engrossed it with premium quality material and checked it at every point.
Features
- Engrossed with profile plate
- Compact deign
- User friendly
- Self explanatory systems
- Leak proof safety
- Enhanced Electrical safety
- Training manuals
- Inbuilt safety
Specifications
- Electric Supply : 230 V AC
- System Dimensions : 1 Ft. (L) x 1 Ft. (W) x 1 Ft. (H)
- Clean, Dry & Dust Free Compressed Air Supply : 7-8 kg/cm3
- Working Pressure : 5-6 kg/ cm2
Applications:
- Operation of pneumatic control systems
- Study of pneumatic actuator
- Study of reciprocating cylinder trainer kit
- Study of pneumatic cylinders, single and double acting
- Construction and operation of pneumatic equipments
Yes! I am InterestedRequest A Callback