Flapper Nozzle Trainer
Humidity Measurement Trainer
Product Brochure
| Frequency | 50Hz |
| Power | Electric |
| Voltage | 230V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | SAP |
| Usage | Industrial,Laboratory |
Humidity Measurement Trainer is fabricated with the industry knowledge of many years. This equipment is set up to know the principle of humidity measurements. The customers can avail this equipment at market leading price to attain client’s satisfaction. The unique design allows the user to gain the knowledge about the specific functions.
Features:-
- Sturdy body
- Compact model
- Simple functioning
- Leak proof safety
- Self explanatory system
- Enhanced electrical safety
- Internal safety measurement
- Available with operating charts
- Digital display
- Consist of alarm clock
- Digital hand held battery operated device
- 20-90% humidity measurements
- Memory for highest & lowest humidity
- Study of humidity measurement
Flapper Nozzle Trainer
Product Brochure
| Body Material | MS POWDER COATED |
| Mounting Type | TABLE MOUNTED |
| Brand | Sap |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Electric supply | 230 V |
| Frequancy | 50Hz |
| Power Source | Electric |
Flapper Nozzle Trainer is one of the products that are offered by our organization. The system is used to understand the functioning of flapper nozzle. As it is highly qualitative, it has become a popular product among the user. The trainer meets the terms of international standards set by industry. Our quality assurance department has strict control over the manufacturing process.
Features:-
- Inbuilt safety measure
- Availed with training manuals and charts
- Easy operation
- MS powder coated frame
- User friendly
- Self explanatory system
- Compact model
- Air pressure regulator
- Flapper assembly
- Nozzle assembly
- Pressure gauge for back pressure measurements
- Micrometer
- System dimensions : 1Ft. (L) X 1Ft. (W) X 1Ft. (H)
- Working pressure : 5-6 kg/cm2
- Tank capacity : 25 Ltrs
- Study the characteristics of Displacement (micron) vs. pressure (Psi)