Optical Encoders
We are a leading Manufacturer of speed optical encoder trainer from Pune, India.
Speed Optical Encoder Trainer
Product Price: Rs 45,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Encoder Type | Rotary |
| Output Signal | Analog |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Brand | SAP |
| Usage | Laboratory |
| Voltage | 230V |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequancy | 50Hz |
| Power Source | Electric |
Set up to study the principle of application related to Speed Optical Encoder Trainer This is widely used in industries due to its unique features. We offer this system for its matchless features and high quality. It is known to match the latest norms and parameters laid down by the industries to obtain flawless products.
Features:-
- Sturdy mechanism
- Enhanced electrical safety
- Available with training manuals
- Provision to give angular displacement
- Compatible with angular PLC trainer
- Low maintenance cost
- Self explanatory systems
- Inbuilt safety measures
- Compact model
- Easy to use
- Safety against leakage
- System dimensions : 1Ft. (L) X 1Ft. (W) X 1 Ft. (H)
Applications:-
- Study of optical rotary encoder
Yes! I am InterestedRequest A Callback