Pick Place Trainer
Pick and Place Trainer
Product Brochure
| PLC Brand | Allen Bradley |
| PLC Series | MicroLogix |
| I O Count | 24 I O |
| System Control | Computerized |
| Type | Analog |
| Programming Software | RSLogix |
| Programming Method | Ladder Logic |
| Power Supply | 230 V AC |
| Usage | Laboratory |
| Field Devices | Motor Model, Push Buttons, Proximity Sensor, Limit Switch, Pilot Lamps |
| Frequency | 50 Hz |
| Communication Port | Ethernet |
| Material | Mild Steel |
| Training Level | Engineering Level |
| Brand | Sap Engineers |
Banking on our latest manufacturing facilities, we once again brought a range of Pick & Place Trainer. Integrated with best quality material, this has been designed with distinctive attributes like premium make, optimum quality and robust construction. Due to this, it has become a well appreciated product in various industries. The system enables the user to gather the information regarding PLC with three axes displacement and a robotic arm.
Features
Robust construction
Sturdy design
Controlled by PLC
Displacement in 3 axes: X-Y-Z axis
Capable to pick and place objects
Variable jaw area
Selective object lift movement height
Specifications
Electric Supply : 1ϕ 230 V AC, 50 Hz
Control Panel Dimensions : 1.5 Ft (L) × 1 Ft (W) × 1.5 Ft (H)
Pick & Place Platform : 1.5 Ft (L) × 1.5 Ft (W) × 2 Ft (H)
Applications :
Used for picking and placing the objects from one place to other with the assistance of PLC ladder programme and XY position control module
X-Y Control Trainer
Product Brochure
| Trainer Type | Servo Trainer |
| Control Mode | PLC |
| Plant Type | Servo Motor |
| Model | PCST-45 |
| Input Signal | Square |
| PC Interface | ethernet |
| Power Supply | 230 V AC |
| Brand | Sap Engineers |
| Usage | Institutional |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Display Type | PC Graph |
| Training Level | M.Tech Level |
| Included Experiments | Time Response |
| Phase | Single |
| Power Source | Electric |
With the wide array of advantage, X-Y Control Trainer is designed for drawing various geometric dimensions giving priority to accuracy and precision. This helps the clients to study about PLC with two axis displacement and speed control. This is available in tamper proof packaging to avoid any damage.
Features
- Ergonomic makeup
- Controlled by PLC
- Smooth working
- Highly efficient performance
Specifications
- Electric Supply : 230 V AC, 50 Hz
- Control Panel Dimensions : 1.5 Ft (L) X 1 Ft. (W) X 1 Ft. (H)
- X-Y Platform : 1.5 ft (L) × 1.5 ft (W) ×0.5 ft (H)
- Active Area : min 200mm*200mm
Applications :
Used to draw various shapes with the help of PLC ladder program and XY position control module like-
- Straight line
- Inclined line
- Square
- Rectangle
- Triangle
- Hexagon
- Pentagon