Plc Trainers
SAP PLC Trainer Kit
Product Brochure
| PLC Brand | Siemens |
| PLC Series | S7 1200 |
| I O Count | 24 I O |
| Usage/Application | Laboratory |
| Model Name/Number | PCST-14 |
| Programming Software | TIA Portal |
| Programming Method | Ladder Logic |
| Power Supply | 230 V AC |
| Brand | SAP |
| Frequency | 50Hz |
| Field Devices | Push Buttons, Proximity Sensor, Pilot Lamps, Limit Switch |
| Communication Port | Ethernet |
| Training Level | Engineering Level |
| Country of Origin | Made in India |
PLC Trainer Advanced, due to its exclusive features is widely in demand in present market segments. This is highly effective in elaborating the information regarding the basics of Programmable Logic Controllers and its distinct features. Made up of premium quality material, this trainer is extensively used for various system applications in distinct sectors.
Features:-
- Ladder diagram programming
- LED indicator on front panel
- SCADA software
- Electrical control panel
- Inductive/ proximity limit switches
- Optical sensor
- Compatible design
- Easy operation
- Robust construction
- Enhanced electrical safety
- Self explanatory systems
- Inbuilt safety measures
- Computer interface
Specifications:-
- PLC Make : Allen-bradley Pico/ micro 810/ std. equivalent
- 20 digital input/ 12 digital outputs
- PLC Panel Dimensions : 1.5 Ft. x 1.5 Ft. x 1.5 ft.
- System Dimensions : 1.5 Ft. (L) x 1.5 Ft. (W) x 1 Ft. (H)
Applications:-
- Study of auxiliary experiments
- Study of PLC Ladder Programming
- Study of batch process reactors
- Operation of Rotary Bottle Filling Plant
- Used for Discrete Application starter
- Used for density based traffic light control
- Study of star delta starter
Laboratory PLC Trainer
Product Brochure
| PLC Brand | Allen Bradley |
| PLC Series | MicroLogix |
| I O Count | 24 I O |
| Usage/Application | Laboratory |
| Model Name/Number | PCST-14A, PCST-14A_ECO |
| Programming Software | RSLogix |
| Programming Method | Ladder Logic |
| Power Supply | 230 V AC |
| Brand | SAP |
| Field Devices | Proximity Sensor, Push Buttons, Pilot Lamps, Motor Model, Limit Switch |
| Communication Port | Ethernet |
| Training Level | Engineering Level |
| Country of Origin | Made in India |
| MOQ | 1 |
Process Control Trainers
Being the trusted manufacturer and supplier of a wide range of educational trainer, we are here once again propounding Control Engineering Trainer. These products are fabricated from quality materials procured from reliable vendors. All these equipments are technically checked for flawless working. Thus, with the persistent support of our professional team, we are able to engage in offering all the valuable products.