Process Control Instruments
Our range of products include process simulator trainer.
Process Simulator Trainer
Product Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Control Parameter | PRESSURE, TEMPERATURE |
| Control Type | PID |
| Controller Type | PID Controller |
| Process Medium | Air |
| Sensor Type | Pressure Transmitter, Thermocouple, RTD |
| Display Type | Analog |
| Brand | SAP |
| Usage | Laboratory |
| Model Name/Number | SAP-83 |
| Material | MS/SS |
| Power Supply | 230 V AC |
| Panel Mounting | Floor Mounted |
| Data Interface | Ethernet |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequancy | 50Hz |
| Voltage | 230V |
| Power Source | Electric |
Relying on the vast experience in this domain for many years, we successfully brought Process Simulator Trainer for our clients. It is designed for learning the fundamental principles of data acquisition system. Thus giving the idea about data analysis of different process parameters, this trainer is gaining the acclamation globally.
Features:-
- High performance
- Simple operation
- Easy to install
- Cost effective
- Requires low maintenance
- Offers durability
- Reliable materials
- Educational institute
- Schools and colleges
Yes! I am InterestedRequest A Callback