Temperature Control Heat Exchanger
Offering you a complete choice of products which include temperature control heat exchanger module, automatic temperature control trainer and temperature control trainer kit.
Temperature Control Heat Exchanger Module
Product Price: Rs 2,30,000 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Controller Type | PID |
| Input Sensor Type | K Thermocouple, T Thermocouple |
| Output Type | Relay |
| Control Range | 0-400 C |
| No Of Channels | 2 Channel |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Brand | Sap Engineers |
| Voltage | 230 V |
| Model Name/Number | 07 |
| Application | Clean,Dry & Dust Free Compressed Air Supply 2.1 Kg/cm3 |
| Phase | Single Phase |
| Dimension | 6 Ft. (L) x 2.5 Ft. (W) x 5.5 Ft. (H) |
Features:
- Ergonomic design
- User friendly
- Self explanatory systems
- Offer electrical safety
- Protection against leakage
- Inbuilt safety measures
- SCADA applications software
- Computer interface
- M.S powder coated cubical plant with standard instrument mountings
- System frame with caster wheel arrangement
- Electric Supply : 1φ 230 V AC 50 Hz.
- System Dimensions : 6 Ft. (L) x 2.5 Ft. (W) x 5.5 Ft. (H)
- Clean, Dry & Dust Free Compressed Air Supply : 2.1 Kg/cm3
Applications :
- Study of SCADA Application software
- Study of shell and tube type heat exchangers
- Study of feedback temperature control loop
Type: Analog
Brand: SAP
Model Number: PCST-07
Additional Information:
- Item Code: 07
- Delivery Time: 8-10 Weeks
- Packaging Details: Wooden Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automatic Temperature Control Trainer
Product Price: Rs 1,15,000 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Control Type | PID Control |
| Temperature Range | 0–100°C |
| Sensor Type | RTD |
| Model | PCST-08 |
| Heater Power | 3 kW |
| Display Type | Digital Display |
| PC Interface | ETHERNET |
| Brand | Sap Engineers |
| Material | SS/GI |
| Usage | Laboratory, Industrial |
| Model Name/Number | 04 |
| Set Point Input | Keypad |
| Power Supply | 230 V AC |
| Training Level | Engineering Level |
| Display | Seven Segment Display |
| Operating Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Made in India |
Features
- Electrical control panel
- Computer interface
- SCADA software connectivity
- Inbuilt safety measures
- Available with training manual and mimic charts
- Electrical safety factors
- Easy operation
- Electric Supply : 230 V AC 50 Hz.
- System Dimensions : 1ft. (L) × 1ft. (W) × 1ft. (H)
Applications :
- Demonstrate the effect of integral control
- Operation and calibration of transmitter, converters and valve
- Study of stability of single loop pressure control system
- Study of stability of single loop pressure control system
- Study of single loop PID control
- Study of SCADA Application software
- Demonstrate proportional control of pressure
- Demonstrate proportional control pressure
- Programming and operation of PID controller
- Configuration of microcontroller based controller
Additional Information:
- Delivery Time: 6 Weeks
- Packaging Details: Wooden Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Temperature Control Trainer Kit
Product Price: Rs 60,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Control Type | PID Control |
| Temperature Range | 0–100°C |
| Sensor Type | RTD |
| Packaging Type | Box |
| Heater Power | 3 kW |
| Display Type | Digital Display |
| PC Interface | ETHERNET |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Sap Engineers |
| Set Point Input | Keypad |
| Power Supply | 230 V AC |
| Training Level | Engineering Level |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single |
| Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Made in India |
Features
- Study design
- user friendly
- Self explanatory systems
- Electrical control panel
- Electrical safety consideration
- Available with training manual and mimic charts
- Easy operation
- Inbuilt safety measures
- Computer interface and SCADA software
- Electric Supply : 1φ 230 V AC 50 Hz.
- System Dimensions : 4 Ft. (L) x 1.5 Ft. (W) x 4 Ft. (H)
- Demonstrate the effect of integral control
- Study of single loop PID control
- Study of SCADA Application software
- Demonstrate proportional control of pressure
- Study of stability of single loop pressure control system
- Demonstrate proportional control pressure
- Operation and calibration of transmitter, converters and valve
- Programming and operation of PID controller
- Study of stability of single loop pressure control system
- Configuration of microcontroller based controller
Additional Information:
- Item Code: PCST-04
Yes! I am InterestedRequest A Callback