Trainer Kit
Switches & Relays Trainer
Product Brochure
| Trainer Type | Digital Control |
| Control Mode | On Off |
| Phase | single phase |
| Type | Manual operation |
| Power Supply | 230 V AC |
| Model | SAP-36 |
| Usage/Application | Industrial |
| Display Type | Digital Meter |
| Frequency | 50 Hz |
| Training Level | Engineering Level |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Sap Engineers |
| Voltage | 230 V |
| Shape | Square |
Switches & Relays Trainer is used by many students to study about different switches and relays. Using the premium grade materials, our diligent team has innovatively designed the equipments. All the inputs are procured from reliable vendors and thus, are easy to operate. This is tested under quality standards meeting all the international quality standards.
Features
Comprises lamp indication for switches
User friendly
Self explanatory system
Tough body construction
Available with training manuals and operating charts
Inbuilt safety consideration
Increased safety measures
Specifications
Electric supply : Single phase supply-230 V AC, 50 Hz
Switches & Relays mounted on a PVC/ACRYLIC /MS Support structure board.
Different type of switches with operations.
Different type of Relays & its operations.
Types of switches: Limit, Proximity, Inductive, Capacitive, Optical, Temperature switch (Thermostat), Toggle, Rocker, Rotary, Solenoid switches, Reed, Push-button & contactors etc.
Types of relays: Panel mounting type, PCB mounting type,Single changeover, two changeover, etc.
Lamp Indication for switches & relay I/P & O/P.
Applications :
Study of different switches & relays