Pneumatic Trainer Plc Based
Offering you a complete choice of products which include advanced customised electro pneumatic trainer and plc based pneumatic trainer.
Advanced Customised Electro Pneumatic Trainer
Product Price: Rs 1,80,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Trainer Level | Electro Pneumatic |
| Board Type | Trolley Mounted |
| No Of Experiments | Up to 15 |
| Design | Digital |
| Includes Compressor | Yes |
| Suitable For | ITI, Polytechnic, Engineering |
| Control Type | Electro Pneumatic |
| Usage | Advanced Customised Electro Pneumatic Trainer |
| Brand | Sap Engineers |
| Voltage | 230 V |
| Power Supply | 230 V AC |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Portable | Yes |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PLC Based Pneumatic Trainer
Product Price: Rs 1,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Trainer Level | Electro Pneumatic |
| Board Type | Table Top |
| No Of Experiments | Up to 15 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Includes Compressor | Yes |
| Suitable For | ITI, Industry, Polytechnic, Engineering |
| Control Type | PLC Based |
| Usage | Laboratory |
| Model | PCST-13 |
| Brand | Sap Engineers |
| Voltage | 230 V AC |
| Tank Capacity | 30 Liters |
| Working Pressure | 3-4 kg/ cm2 |
| Clean, Dry & Dust Free Compressed Air Supply | 7 kg/cm3 |
| Dimension | 4 Ft. (L) x 1.5 Ft. (W) x 3 Ft. (H) |
Enthralled with modern technologies, we have designed Pneumatic Trainer PLC Based. By means of good quality raw materials and modern manufacturing unit, this system is able to meet the industrial laid norms. It generally outlines the principle of pneumatic control system, its component and applications.
Features
- Basic and pneumatic circuits
- Self contained unit
- Symbol used throughout
- Portable compressor
- 8 digital I/P and 4 digital O/P, PC-PLC interface
- Computerized system
- Fault simulator and maintenance training
- Storage facilities
- Compact build up
Applications :
- Study of PLC programming
- Study of PLC based pneumatic control system
- Construction and operation of pneumatic equipments
- Study of pneumatic cylinders single as well as double acting
Yes! I am InterestedRequest A Callback